Ekim 12, 2019

Reiki

Reiki ve Kozmik Bilinç Okulu'unda Reiki Dersleri ve Reiki Terapisi

Reiki nedir?

Reiki binlerce yıllık şifa çalışmalarına ve ruhsal çalışmalara dayanan, evrende var olan enerjinin aktarımı ile şifa verme tekniğidir. Reiki , Japonca bir kelimedir. Batıya ilk yayılmaya başladığında kısaca ‘ Evrensel yaşam enerjisi’ olarak tercüme edilmiş olmakla birlikte, daha derin anlamıyla, ‘Yüce kaynağın bilincini taşıyan, ruhsal amaçla çalışan yaşam gücü enerjisi’ olarak ifade edilebilir.

Reiki, ellerin teması ile gerçekleştirilen, kolay ve güçlü bir şifa yöntemidir. Reiki enerjisi evrensel, kendi iç zekası ve iç bilgeliği olan, pozitif, sevgi dolu, güçlü, etkili, sınırsız ve zamandan bağımsız bir enerjidir.

Reiki'nin Tarihçesi

Reiki’nin öyküsü Mart 1922’de, Japonya, Kyoto’da Mikao Usui’nin (1865-1926) Kurama Dağı’nda yaşadığı 21 günlük bir ruhsal deneyim (içe dönme-meditasyon) sonucu, evrende varlığını farkettiği enerjinin bir şifa enerjisi olduğunu anlamasıyla başlamıştır.. Dr Mikao Usui , deneyimlediği bu şifa enerjisine Reiki adını verir. Dr Usui, Nisan 1922‘de Tokyo’da “Usui Reiki Ryoha Gakkai” isimli bir organizasyon kurar. Burada hem şifa verir, hem de şifa verici öğrenciler yetiştirir. Yaklaşık 2000 öğrencisi olduğu ve bunların içinden16 üstad-master yetiştirdiği söylenmektedir. Eylül 1923’de yaşanan büyük Kanto depreminde Reiki şifasını kullanarak öğrencileriyle birlikte insanlara yardım eder. Bu yüzden Japon İmparatoru tarafından onurlandırılır. M. Usui’nin Mart 1926’da ölümünden sonra onun yetiştirdiği hocalardan biri olan
Dr. Hayashi (1879-1940), Reiki şifa çalışmalarına devam eder. Dr. Chujiro Hayashi Tokyo’da kendi Reiki Şifa Kliniğini açar ve 13 tane master yetiştirir.
Japon asıllı bir Amerikalı olan Bayan HawayoTakata (1900-1980), 1935 yılında Hawaii’den bu kliniğe ciddi hastalıkları için tedavi olmaya gelir. İyileşir ve Reiki öğrenir. Hawaii’ye döner dönmez orada Reiki şifa uygulamaları yapmaya başlar. 1938 yılında Hawaii’de ziyaretine gelen Hayashi onu Reiki Master yapar. Dr. Hayashi’nin ölümünün ardından Bayan Takata şifa çalışmalarına devam eder ve 1970-80 yılları arasında 22 master yetiştirir. Batıdaki Reiki uygulayıcılarının büyük çoğunluğu bu 22 master’ın öğrencileridir. Bayan Takata, Reiki’nin batıda yaygınlaşmasını sağlamıştır. Böylece Reiki enerjisi tüm dünyaya yayılır.

Reiki nasıl çalışır?

Tüm canlıların sahip olduğu bir yaşam enerjisi vardır ve bu enerji doğumla birlikte getirilmiştir. Yaşam enerjisi düşük olan insanlar daha kolay ve sık hasta olurlar. Yaşam enerjisi yüksek olanlar ise daha dayanıklıdırlar. Reiki insanın yaşam enerjisini artırıcı bir yöntemdir.

Bizler canlıyız çünkü yaşam enerjisi (Kİ) bizim içimizden akar. Ki, fiziksel bedene aura, çakra, nadi ve meridyenler vasıtasıyla akar. Ki, vücuttaki organları, hücreleri besler ve onları hayati fonksiyonlarını yapmaları için destekler. Ki akışının bozulma nedenleri; stres, kötü beslenme, çevre şartları, elektromanyetik ortamlarda kalma ve negatif düşüncelerimizdir. Ki akışı bozulursa farkında olduğumuz ya da olmadığımız negatif duygu ve düşünceler enerji alanımıza saldırır ve yaşam enerjisinin akışı engellenir. Bu durum organ ve dokuların hasara uğramalarına neden olur.
Olumsuz ya da bastırılmış duygular enerji kanallarımızda blokajlar oluşturur ve bunun sonucunda meridyenlerin beslemesi gereken organlarımız iyi beslenemez ve hastalanırlar. Reiki uygulandığında bu tıkanıklıklar açılır. Reiki tıpkı su borularından akan yüksek basınçlı su gibi çalışır. Reiki akışı sırasında; bedenin enerji kanallarındaki düğümleri çözer, tıkanıklıkları açar, tüm dokulara pozitif etki eder, hasara uğramış kısımlarını düzeltir, enerji yollarını ve vücudu temizler, kuvvetlendirir. Enerji alanımızın titreşimi artar ve bizi negatif duygu ve düşüncelerin saldırısından korur. Ruhsal, zihinsel ve duygusal stresler boşalınca fiziksel hastalık iyileşir. Reiki bedenin kendini iyileştirme yetisini canlandırır, aktive eder. Böylelikle Reiki doğal şifa sürecimizi başlatır, destekler ve güçlendirir.
Reiki kendi enerjimiz değil, evrende var olan yaşam enerjisidir. Reiki uygulayıcısı ister kendine, ister bir başkasına Reiki uygulasın kendinden bir enerji vermez, sadece Reiki’ye kanal olur. Dolayısıyla enerjisi azalmaz aksine artar.
Reiki uygularken her iki el de şifa vermek niyetiyle bedene konulduğunda enerji hemen akmaya başlar. “Elleri kullanarak şifa verme” antik çağlardan bu yana varlığını sürdüren doğal bir
şifa yöntemidir. Elleriniz ne olduğunu bilmektedir, onlara güvenin.
Beden Kİ ve IŞIK yayar. Reiki, Ki ve ışık yayarak şifa uygulamaktır.

Reiki, üç aşamada öğrenilir. Her Reiki derecesi kendi içinde bir bütündür. Aşamalar yukarıdaki gibidir.

 

Reiki'nin getirdikleri

Reiki yolu inisiyasyon ile açıldığı andan itibaren herkes şifa uygulayabilir. Reiki şifacısı olma yeteneği asla kaybolmaz. Kullanmadığınız sürece yeteneğiniz başlangıç düzeyinde kalır.
Reiki kullandıkça güçlenir. Reiki enerjisini ne kadar çok kullanırsanız şifa yeteneği de o denli güçlü olur.
Konsantrasyon ya da çaba gerektirmez. Ellerinizi doğru bir şekilde yerleştirdiğinizde Reiki gerektiği kadar kendiliğinden akar.
İnançtan bağımsız bir şekilde etkilidir. Reiki’ye inanın ya da inanmayın o etkili olacaktır. Sadece enerjiyi reddeden kişiye akmayacaktır.
Reiki ruhsal uyanış için bir kilometre taşıdır.
Reiki kişinin kendisine yakınlaşmasını sağlar.
Başkalarına yakınlaşmayı kabullenmeyi öğretir ve İlişkilerin derin manasını anlaşılmaya başlanmasını sağlar.
Reiki zihinsel, fiziksel ve ruhsal düzlemlerde dengeyi sağlar.
Reiki bedenimizdeki enerji kanallarını açar. Toksinleri atmamıza yardımcı olur.
Reiki yöntemi gevşemenin en iyi yoludur. Stresli zamanlarınızda sizi rahatlatır ve sakinleştirir. Stresleri çözerek doğal şifaya kavuşmanızı sağlar.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı korur ve bedenimizin kendini iyileştirme gücünü artırır.
Reiki şifası her varlıkta, insanda , hayvanda ve bitkide etkilidir. Bir mekanın enerjisini arındırabilir. Çevremizdeki diğer canlılara da faydalı olur.
Sevgi dolu yanımızı ortaya çıkarır. Sezgilerimizi, algımızı ve farkındalığımızı artırır.
Dünyayı daha anlamlı ve canlı algılayabilmek için kendi hassasiyetimizi geliştirmemizi öğretir.
Tıbbi tedavilerin yanında destekleyici ve tamamlayıcıdır.

Reiki'nin Prensipleri

Sadece bugün için / bugün

Okolu-na:

Kızma, öfkelenme

Shinpai suna:

Endişelenme

Goo hage me:

İşinde özenli ol, hayatını dürüstçe kazan

Hito ni shinsetsu ni:

Yaşayan her şeye saygılı ol

Kansha shite:

Şükret, teşekkürlerini ifade et

Kayıt için eğitmenlerle iletişime geçiniz

Dila Özdel

Reiki master ve terotist

dilaozdel@
kozmikbilincokulu.com